НАЕК “ЕНЕРГОАТОМ”: Гроші спи..жені!

Славнозвісна цитата одного з топ-менеджерів компанії НАЕК “Енергоатом найточніше характеризує результати роботи чиновників за останні два роки, бо їх завданням на посаді було просто доїти одне з найбільших державних підприємств,  головне потім – знайти варіанти, як і звідки перекривать.

НАЕК “Енергоатом” є оператором чотирьох атомних станцій України, на яких сумарно експлуатується 15 енергоблоків. В структурі управління компанії знаходяться всі інжинірингові, будівельні, торгівельні, ремонтні, складські та багато інших підрозділів з окремими мільйонними джерелами фінансування, а відповідно – можливостями для створення корупційних схем.

Петро Котін збагнув відразу, що будувати і розвивати – заняття довге і невдячне, тому з першого дня почав свої короткострокові “проєкти”. Очільника “Енергоатому” нітрохи не бентежило, що всі зловживання лежать на поверхні і зрозуміло, навіщо витрачати час на схеми-приховання, коли можна витрачати час на схеми-відмивання. І зовсім не цікаво заробляти, коли можна “витрачати” державні гроші.

Так було зі збитковим продажом електроенергії на аукціонах, де, за звітом аудиторської комісії, внаслідок неакцептування вигідніших по ціні пропозицій, підприємство не отримало доходу на суму 93 760 000 (без ПДВ).

Ще одна багатомільйонна афера “Енергоатому” – будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯТ). В результаті зловмисних дій вже вкрадено більш як 200 млн грн! І навіть попри те, що сьогодні очільник ДІЯРу “своя” людина, навряд чи дозволи на відкриття ЦСВЯТу будуть надані, бо по факту наявні тільки будівельні конструкції – гроші на все інше знову треба чимось “перекривать”.

Добре освоюють бюджетні мільярди й підрядні компанії “Енергоатому” – чому ж не дати заробити людям на “взаємовигідних умовах”?

Компанія “Юженергобуд” ще на початку 2000 років почала реконструкцію системи водопостачання на Ташликському водосховищі. На сьогодні введена до експлуатації лише перша черга (гідроагрегати 1 і 2), вартістю 1.1 млрд грн. Вартість третього гідреагрегату склала вже 3.8 млрд грн. Його почали будувати з середини 2020 року, але, як і ЦСВЯП, на сьогодні до експлуатації об’єкт не введено. При цьому, вартість об’єкту у 2003 році складала 830 млн грн, а у 2021 році – вже 14,2 млрд грн. На сьогодні по контракту “Юженергобуд” освоєно 4 млрд. грн. Дайте ще 10 млрд грн – і  “Юженергобуд”  доведе проєкт до кінця. А може і ні …

Жахливими є підсумки планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності компанії. В документі на 1059 сторінок виписані всі фінансові порушення окремих підрозділів НАЕК “Енергоатом”. Загалом, за підсумками перевірки, встановлено фінансових порушень на суму 13 млрд грн.

Звіт демонструє, що фантазії чиновників всіх рівнів просто безмежні: вкрасти 60 млн, недофінансовуючи харчування; завищити на 400 тис. грн. на  оздобленні фасаду, сплатити тому ж “Юженергобуду” більш як півтора мільярди на охорону об’єктів, яких в наявності не існує; на вирубці дерев “підзаробити” 4 млрд грн, завищивши суму в тендерній документації. До речі, робилось це для безпечного введення до експлуатації того ж таки ЦСВЯПу, відкриття якого, як всі розуміють, у найближчій перспективі вельми примарні.

А найбільш цинічним в цій історії є те, що поки “верхівка” освоює міліардні бюджети, тисячі працівників атомної галузі мають заборгованості по зарплатні.

admin Автор

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *